среда, 16 декабря 2009 г.

Помяни, Господи, душу усопшаго раба Твоего

Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего.

Отверз уста моя, Спасе, слово ми подаждь молитися, Милосерде, о ныне преставленном рабе Твоем, да покоиши душу его, Владыко.
Мертв быв плотию, Спасе, и во гробе положен с мертвыми, душу раба Твоего покой в месте злачне, яко милосерд.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу.
Молебный глас мой услыши, Боже Триипостасне, и учини душу преставленнаго в недрех Авраамлих, Избавителю.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Ты, Пречистая Богородице, Егоже без искуса мужеска заченши родила еси, моли Сына Твоего подати покой рабу Твоему преставленному.
В месте злачне, в месте покойне, идеже лицы святых веселятся, душу раба Твоего преставленнаго покой, Христе, Едине Милостиве.
Идеже лицы святых, тамо вчини, Владыко, послужившаго Тебе всем сердцем и воздвигшаго иго Твое на рамо свое, яко Един Владыка живота и смерти.
Небесный Отче Вседержителю, и Сыне Единородный, и Душе Святый Исходный, презри умершаго согрешения и в Церкви первенец всели его славити Тя со всеми угождшими Тебе.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Яко Мати Святая Пресвятаго Бога, Владычице всяческих, Марие Богородице, со всеми святыми Сего моли покоити душу раба Твоего имярек в Небесных селениих.
Небеснаго круга Верхотворче, Господи, и Церкви Зиждителю, Ты мене утверди в любви Твоей, желаний Краю, верных Утверждение, Едине Человеколюбче.
Воистинну суета всяческая, житие же сень и соние, ибо всуе мятется всяк земнородный, якоже рече Писание: егда мiр приобрящем, тогда во гроб вселимся, идеже вкупе царие и нищии. Темже, Христе Боже, преставльшагося упокой, яко Человеколюбец.
Всесвятая Богородице, во время живота моего не остави мене, человеческому предстательству не ввери мя, но сама заступи и помилуй мя.
Сошедый в преисподняя, Христе, совоздвигл еси умершия вся, и преставльшагося от нас покой, Спасе, яко Щедр.
Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего.
Никтоже без греха есть, токмо Ты Един, Владыко: сего ради преставленному и грехи остави и в рай того всели.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу.
Услыши, Троице Святая, гласы молебныя, приносимыя Тебе в церкви об усопшем, и Богоначальным Твоим светом озари душу, омраченную суетными привержении.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Родила еси, Пречистая, без мужеска семене, Бога Совершенна и Человека Совершенна, вземлющаго грехи наша, Дево. Того моли, Госпоже, преставльшемуся рабу Твоему подати покой.
Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего.
Имый живота и смерти власть, преставленнаго от нас покой, Христе Боже. Ты бо еси всех, Спасе, Покой и Живот.
На Тя, Спасе, надежду возложь, умерый отыде от нас, Ты же, Господи, ущедри его, яко Бог Многомилостив.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу.
Просвети нас, Трисвяте, воспеваемый Владыко, молящихся Тебе, мир Небесный прияти, и в мирных селех душу вчини, отшедшую от временных, в надежде безконечныя жизни.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Ада испроверг, Владыко, воскресил еси умершия от века, и ныне преставленнаго от нас в недро Авраамле Ты, Боже, всели, прегрешения вся отпустив, яко Милосерд.
Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего.
Заповедь, юже ми дал еси, Боже, преступих и смертен бых, но Ты, Боже, Сошедый во гроб и души яже от века Воскресивый, не возстави мене, Владыко, на мучение, но на покой, преставленный вопиет Тебе нами, Многомилостиве.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу.
Молим Тя, Безначальне Отче и Сыне и Душе Святый, злобою душезлобнаго мiра озлобленную и к Тебе, Зиждителю прешедшую душу во адово дно не отрини, Боже, Спасе мой.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь.
С Небесе Христос Бог наш, яко дождь на руно, Пречистая, сниде на Тя, напаяя весь мiр и изсушая безбожныя потоки, наводняяй всю землю разумом Своим, Приснодево, Того моли дати покой преставленному рабу Твоему.
Молитву пролию ко Господу, и Тому возвещу печали моя, яко зол душа моя исполнися, и живот мой аду приближися, и молюся яко Иона: от тли, Боже, возведи мя.
Со святыми упокой, Христе, душу усопшаго раба Твоего, идеже несть болезнь, ни печаль, ни воздыхание, но жизнь безконечная.
Сам Един еси безсмертный, сотворивый и создавый человека: земнии убо от земли создахомся, и в землю туюжде пойдем, якоже повелел еси, создавый мя и рекий ми: яко земля еси и в землю отыдеши, аможе вси человецы пойдем, надгробное рыдание творяще песнь : Аллилуиа.
Владыко Христе Боже, егда хощеши судити мiру, пощади душу раба Твоего, егоже от нас приял еси, вопиющаго: отец наших Боже, благословен еси.
Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего.
В пищи райстей, идеже праведных души веселятся послуживших Тебе, причти с ними, Христе, душу раба Твоего, воспевшаго: отец наших Боже, благословен еси.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу.
Иудейския три отроки Спасый во огни, в триех лицех Воспетый, избави огня вечнаго усопшаго, воспевшаго Тебе верно: отец наших Боже, благословен еси.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Исаиа Тя жезл нарече, Чистая, Даниил же Гору Несекомую, Иезекииль же Дверь, из Неяже пройде Христос, мы же Тя, Истинную Богородицу именующе, величаем.
Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего.
Скончав течение и к Тебе прибегох, Господи, преставленный вопиет ныне: прегрешения остави, Христе Боже, и не осуди мене, егда хощеши судити всем, верно бо Тебе взывах: вся дела Господня, Господа пойте, и превозносите Его во веки.
Понесшаго, Владыко, иго Твое на раме своем, и бремя Твое легкое, аще и не всегда, обаче в месте преподобных Твоих всели душу его, воспевшаго Тебе, Христе Спасе: отроцы, благословите, священницы, воспойте, людие, превозносите Его во веки.
Благословим Отца и Сына и Святаго Духа Господа.
Безначальная Троице Святая, Боже Отче и Сыне и Душе Святый, в лице святых причти душу преставленнаго раба Твоего и огня вечнаго избави, да Тя хвалит, воспевая во веки: отроцы, благословите, священницы, воспойте, людие, превозносите Его во веки.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Тя, Дево, пророчестии лицы прорекоша, прозряще бо Тя прозорливыма очима: ов убо жезл нарече Тя, ин же Дверь Восточную, ов же Гору, человеки Несекомую. Мы же исповедуем Тя воистинну Богородицу, Бога всяческих Рождшую, Егоже моли упокоити преставленнаго во веки вся.
Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего
Иисусе Боже мой, Спасе, Адамле Ты взял еси преступление и смерти вкусил еси, да человеки от нея свободиши, Милосерде. Темже молим Тя, Милостиве: преставленнаго покой, яко Благ, во дворех святых Твоих, яко Един Всеблагий и Милосердый.
Несть никтоже, Милосерде, иже не согреши в человецех, токмо Ты Един, Иисусе Христе, Вземляй грехи всего мiра. Темже, очистив раба Твоего от прегрешений, вчини во святых Твоих дворех: Ты бо Живот еси и Покой, и Свет, и Веселие всех Тебе благоугодивших.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу.
Удивися все естество человеческое, како Безначальнаго Отца Сын Сый Единородный, плоть от Девы действом Святаго Духа приял еси, и пострадал еси, яко человек, да умершия оживиши. Тем и преставленнаго ныне от нас, прилежно молим Тя, во стране живых, яко Благ, всели.
И ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Невесту Тя нарицаем, Пречистая, Отца Невидимаго и Матерь Сына из Тебе Духом Святым Воплощеннаго, и Молебницу Тя о усопшем рабе Твоем имя рек предлагаем: Тебе бо Помощницу имамы земнии, и любовию поюще, Тя величаем.
Ужасеся о сем небо и земли удивишася концы: яко Бог явися человеком плотски, и чрево Твое бысть пространнейшее небес. Тем Тя, Богородицу, Ангелов и человеков чиноначалия величают
Со духи праведных скончавшихся, душу раба Твоего, Спасе, упокой, сохраняя его во блаженней жизни яже у Тебе, Человеколюбче.
В покоищи Твоем, Господи, идеже вси святии Твои упокоеваются, упокой и душу раба Твоего, яко Един еси Человеколюбец.
Слава: Ты еси Бог, сошедый во ад, и узы окованных разрешивый, Сам и душу раба Твоего упокой.
И ныне: Едина Чистая и Непорочная Дево, Бога без семене рождшая, моли спастися душе его.

Помяни, Господи Боже наш, в вере и надежди живота вечнаго преставльшагося раба Твоего, и яко Благ и Человеколюбец, отпущаяй грехи и потребляяй неправды, ослаби, остави, прости вся вольная его согрешения и невольная, возставляя того во святое второе пришествие Твое, в приобщение вечных Твоих благ, о нихже в Тя Единаго верова, Истиннаго Бога и Человеколюбца. Яко Ты еси Воскресение и живот и покой Твоим рабом, Христе Боже наш и Тебе славу возсылаем, со Безначальным Твоим Отцем и Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Посем, рцы сей стих, со умилением: Упокой, Господи, душу усопшаго раба и елико в житии сем, яко человек, согреши, Ты же, яко Человеколюбец Бог, прости и помилуй, И вечныя муки избави, Небесному Царствию причастника учини, и душам нашим полезная сотвори.

Комментариев нет: